Program szkoły

Program szkoły obejmuje dwa bloki. Zjazdy od 1 do 4 zajmują się człowiekiem-uczestnikiem, kształtują gotowość do skutecznej i głębokiej wymiany z innymi. Budują świadomość siebie w relacjach, rozwijają umiejętności wyrażania się, budowania relacji i dbania o swoje granice w wspólnocie ruchu. Zjazdy od 5 do 14 ukazują kolejne podejścia do ciała i ruchu, wykorzystując uzyskaną wcześniej świadomość i kompetencje komunikacyjne do wzmocnienia wzrastania osób na tle grupy. Całość programu stanowi zarówno zestaw narzędzi ruchowych do wykorzystania w pracy z innymi, jak i paletę działań rozwoju osobistego.

Program szkoły obejmuje 14 zjazdów, w tym 2 treningi wyjazdowe o charakterze odosobnienia i 12 zjazdów stacjonarnych w Warszawie.

Trening budowania relacji i komunikacji opartej o wyrażanie siebie

Data: 18-23.02.2025

Prowadzi: Bartosz Płazak, Konrad Szymański, Joanna Staszewska

Miejsce: Gajrowskie (Mazury)

Trening żywego, aktywnego budowania relacji międzyludzkich w grupie. Pozwala doświadczyć siebie w lustrze grupy. Zaprasza do podejmowania rozwojowego ryzyka ukazania się innym, odnalezienia tego co buduje relacje, tego co dzieli i oddala od innych, stawiania granic i zapraszania do głębszego poznania się i dialogu o emocjach. Ukazuje proces budowania grupy, przygotowuje do zauważenia zjawisk towarzyszących wzrastaniu w grupie. Rozwija umiejętności dawania informacji zwrotnej i przyjmowania jej.

Poszerzysz swoją wiedzę na temat komunikowania się z innymi, języka emocji, budowania relacji w grupie. Rozwiniesz umiejętności związane z wyrażaniem siebie językiem emocji, budowania relacji i stawiania granic, feedbacku. Podniesiesz swobodę wyrażania się, kontakt ze swoim prawem stania po swojej stronie, uznania dla własnego przeżywania relacji, uznania za wartość tego co ono ze sobą niesie.

Poszerzysz świadomość swojego dotychczasowego bycia w relacjach z innymi, budowania i rezygnowania z relacji i zauważysz kierunki zmian.

Zagadnienia:

Komunikacja interpersonalna (komunikat ja, wyrażanie emocji, informacja zwrotna), radzenie sobie w sytuacji konfliktu wewnętrznego, progu, konfliktu w grupie, pozostawania w tych okolicznościach w relacji, zaufanie w relacjach interpersonalnych w grupie, otwartość i budowanie relacji, emocje i ich rola w kształtowaniu dojrzałych relacji, granica psychologiczna, jako warunek dojrzałych relacji, ambiwalencja w kontaktach z innymi ludźmi, budowanie grupy, przeżycie doświadczenia procesu grupowego.

Zjawiska grupowe, świadomość procesów emocjonalnych i ich wpływu na relacje i grupy

Data: 22-23.03.2025

Prowadzi: Bartosz Płazak, Konrad Szymański

Miejsce: Warszawa

Warsztat jest kontynuacją treningu interpersonalnego, pozwala spojrzeć na proces rozwoju grupy z perspektywy poznawczej uczestnika i prowadzącego. Pomaga uzyskać głębsze rozumienie procesów interpersonalnych czyli zjawisk zachodzących między ludźmi będącymi w interakcji. Jest okazją by zainicjować korektę zachowań własnych, które utrudniają budowanie relacji i wzmocnić zachowania przynoszące korzystne zjawiska w relacjach. Wnosi przydatne modele teoretyczne, wskazuje mechanizmy i zależności pomiędzy uczestnikami grupy, zjawiskami grupowymi, obecnością prowadzącego. Umożliwia dokonanie wglądu we własne funkcjonowanie w grupie i odnalezienie ścieżek efektywnej nauki w dalszej części szkoły. Pomaga osobom prowadzącym grupy podnosić jakość pracy z grupami. 

Zagadnienia: model procesu grupowego,  cele jednostek, cele grupy, role grupowe, normy grupowe, przywództwo, konflikt w grupie, jednostka w grupie, rola i zadania prowadzącego  w procesie rozwoju grupy, inteligencja emocjonalna i wpływ na siebie i innych w procesie grupy, empatyczne podejście do współuczestników grupy, podnoszenie efektywności pracy grupy poprzez jakościową komunikację.

Movement Medicine + Lowen

Data: 26-27.04.2025

Prowadzi: Anna Sierpowska

Miejsce: Warszawa

Zapraszam do pracy w nurcie bioenergetyki lowenowskiej. Kontaktu z przepływem energii w ciele, poczucia życia w ciele, kontaktem z żywotnością. To podąża za strumieniem emocji, jest w rozumieniu, i rozpoznaniu swojej historii w kontakcie z ciałem. Nasza swoboda w kontakcie z własnym ciałem, ożywionym emocjami daje podstawę do rozpoznania i zbudowania bezpiecznego kontaktu z innymi. Nasz osobisty kontakt z tym co dzieje się w nas kształtuje przestrzeń bezpieczeństwa dla relacji jakie tworzymy i wpływa korzystnie na to jak czujemy się w swoich życiowych rolach.

Z bezpiecznej przestrzeni ciała potrafimy zajrzeć w swoje serce i z poziomu serca spotkać drugiego człowieka, jak i pozwolić mu być sobą. 

To jak traktujemy siebie i swoje ciało jest odzwierciedleniem tego, jakiego rodzaju zachowania były wokół naszego wychowania. To z kolei warunkuje to w jaki sposób my wracamy do świata i często w nieświadomy sposób odtwarzamy te zachowania w naszych relacjach. To nie zależy od naszej spostrzegawczości lecz raczej od poziomu naszej opieki jaką sobie dajemy – czy mogę na siebie reagować zgodnie z moimi potrzebami ? czy czuję swoje granice ? czy potrafię wyrażać swoje nie i czy mam kontakt z tym co potrzebuje? 

Ta część jest zachęceniem do tego, by niezależnie od tego w jakim miejscu jesteśmy ze sobą potrafić zwracać się w swoją stronę łagodnie i z wspierająco, zaciekawiając się swoimi reakcjami i dbając by można było się odżywiać i dbać o siebie teraz – mimo, że czegoś dla nas nie było w świecie, od którego byliśmy zależni jako mali ludzie.

Po co nam to ? By zrozumieć i wziąć odpowiedzialność za uczucia z którymi spotykamy się z innymi. By móc pomieścić swoje uczucia i skierować uwagę z pola słuchającego i otwartego serca dla tego z czym spotykamy się pracując z innymi. By przepuszczać przez siebie ładunek emocji i być w kontakcie z tym co jest do wyrażenia.

Pracować będziemy z drżeniem – zaprzyjaźniać się ze swoim ładunkiem i traktować to co się z nami dzieje jako informacje. Żywotność naszego ciała jest naturalnym wsparciem, przyjacielskim polem i siłą do objęcia siebie, by zrobić przestrzeń dla tego co jest w polu naszych nieświadomych przeżyć. “Ta biologiczna siła nie ma nic wspólnego z magią. Powstaje wskutek doprowadzonego do organizmu tlenu, który stanowi paliwo dla procesów metabolicznych. Dalej rozprowadzana jest z krwią do każdej komórki w rytmie bicia naszego serca. Można powiedzieć, że różne pulsacje wypełniają nasze ciało: od tętna, po falę oddechu, po przepływ płynu mózgowo–rdzeniowego. Ich suma da wyraz w drżeniu, które jest naturalną odpowiedzią organizmu na regulowanie napięcia nerwowo-mięśniowego.” (Marzena Barszcz – Psychoterapia przez ciało).

Będzie to warsztatowe spotkanie w poszukiwaniu gracji naszego ciała, stanięcia ramię w ramię ze sobą w czasie kiedy najbardziej potrzebujemy zaopiekować się sobą i swoim czuciem. By stanąć na własnych nogach i być w momencie, gdy naprawde potrzebujemy siebie.

Żywe ciało jest naszym zasobem, wsparciem i przyjacielem. Ta realność cielesnego ja tworzy bezpieczną przestrzeń i pozwala adekwatnie reagować na swoje potrzeby i uwzględnić przestrzeń relacji.

Odpowiemy na pytania dotyczące naszej relacji z ciałem. Poszukamy tych odpowiedzi z ciekawością i możliwie największą łagodnością, chcąc zaopiekować się wszystkimi uczuciami obserwując jak działają na nasze przekonania i relację z innymi.

Feedback i komunikacja werbalna

Data: 24-25.05.2025

Prowadzi: Izabela Sztandera

Miejsce: Warszawa

Przed komunikacją werbalną był ruch. Ruch plemnika do komórki jajowej, czy ustąpienie jej błony dla zapłodnienia przez wybrańca. Wystarczy przypomnieć sobie życie płodowe człowieka bogate w doświadczenia zmysłowe dotyk, czucie. Bicie serca, poruszanie się jeszcze w łonie matki przemawiają. Jednak bez słów. I tak przychodzimy na świat – w ruchu! Ruch jest formą komunikacji. Potem uczymy się porozumiewania mimiką, gestem, dźwiękiem, słowem, aż w końcu mową. Słowa są też po to, by uzyskać świadomość tego, czego doświadczamy wewnątrz siebie, są by umieć nazwać przeżycia w relacjach z innymi. Słowa pomagają zrozumieć zjawiska zachodzące między Ja i światem. Początek tego do wyrażenia jest jednak wewnątrz – w tym co dzieje się w naszych ciałach, temu jest bliżej do ruchu niż do słów. Jak mówi Moshe Feldenkreis, społeczeństwo dając nam język, pozwala nam wyrażać się w taki sposób jak robią to inni jego członkowie. Mówiąc do nas wpajają nam wzorce, wartości, dbają, by rosła w nas chęć, by stać się takimi oni, unieruchamiając nas w drodze od nas, z wewnątrz, w oczekiwanych wzorcach. Dlatego świadoma komunikacja werbalna, pomagająca budować relacje z innymi bez utraty własnych wewnętrznych procesów jest tak ważna.

Komunikacja werbalna jest podstawą budowania oraz kształtowania relacji międzyludzkich i tych z samym sobą. W szkole ruchu ma ona kluczowe znaczenie jako umiejętność ujawniania i rozwijania doświadczeń z kanału ruchowego i czuciowego.

Pomaga dzielić doświadczenia ruchu z innymi i wzrastać w kręgu. Dzięki niej możliwe jest opisanie, przeanalizowanie i objaśnienie doświadczenia w sferze mentalnej, co wzmacnia jego integrację i uczenie się indywidualnie i w grupie.

Łatwość posługiwania się opisami w warstwie werbalnej ułatwia dzielenie się przeżyciami ruchowymi, umożliwia poszerzenie doświadczeń w wymianie z innymi, zapamiętywanie i przywoływanie. Dla osób pracujących z ruchem jako formą rozwoju kompetencje komunikacji mają szczególne znaczenie, ponieważ podnoszą jakość opisów ćwiczeń, instrukcji, wykładów, odpowiedzi na pytania uczestników. Umiejętność wyrażania się ułatwia też dzielenie się indywidualnymi doświadczeniami oraz udzielanie informacji zwrotnej, słowem podnosi umiejętność prowadzenia warsztatów i jakość kontaktu z grupą.

Zagadnienia: Warsztat obejmuje narzędzia komunikacji werbalnej służące budowaniu relacji, wyrażanie siebie, słuchanie, instruowanie, przekazywanie wiedzy i informacji zwrotnej oraz stawianie granic i mówienie o potrzebach.

Zajęcia kształtują postawy wspierające udział grupowych zajęciach rozwojowych jak i ich prowadzenie. Są nimi zdolność nieoceniającej obserwacji, współczucie, udzielanie wsparcia, dyrektywność i partnerstwo.

Taniec z układem nerwowym - neurobiologiczne założenia pracy z ludźmi poprzez świadomą obserwację układu nerwowego

Data: 21-22.06.2025

Prowadzi: Katarzyna Lorkowska

Miejsce: Warszawa

Nie jest sztuką proponować ludziom ciekawy ruch lub doświadczenia. Sztuką jest robić to tak, by ich ciało i głowa mogły za tymi doświadczeniami nadążyć. Często w pracy z technikami opartymi o ciało można spotkać się z przemęczaniem, nadużywaniem lub przekraczaniem możliwości uczestnika. Doświadczenie czy nabyta świadomość nie może z nim pozostać, bo zrobił za dużo, za mocno, za szybko. Jak zatem pracować z ludźmi w ruchu, w oddechu, indywidualnie, w parach czy w grupie, aby świadomie sterować procesem mobilizacji i rozluźnienia? Jak uczyć siebie i innych wrażliwości na własny układ nerwowy i jego możliwości? Na te pytania odpowiemy właśnie w czasie tego warsztatu w oparciu o teorię poliwagalną, techniki pracy z traumą poprzez układ nerwowy, elementy tańca i ruchu oraz sporo twardej, neurobiologicznej wiedzy. 

Zagadnienia: Język ruchu

Ruch naturalny

Data: 20-21.09.2025

Prowadzi: Konrad Szymański

Miejsce: Warszawa

Na warsztacie komunikowania się ruchem skupimy się na relacji ze swoim ciałem i jego odpowiedziami na bodźce płynące z zewnątrz. Będąc w kontakcie z innymi osobami, zdarzeniami podczas interakcji w grupie oraz gier ruchowych damy odpowiedzieć temu co mówi nasze ciało używając ruchu. Inaczej ujmując pogadamy ruchem. Przypomnimy zapomniany, pierwotny język każdego, więc i Twojego ciała. Użyjemy koncentracji i uważności, by trenować wypuszczanie tej pierwotnej reakcji naszych ciał na bodziec. Odbudujemy tę umiejętność poprzez jej eksplorację, by żyć z tego miejsca w codzienności. Dzięki zadaniom ruchowym w różnych strukturach grupowych, nauczymy się mówić ruchem do różnych osób, a także do wielu osób. Serio potraktujemy zabawę, obejdziemy bariery na co dzień zatrzymujące wymowną mowę naszych ciał. Dokonamy rozsądnie głębokiej analizy procesów wewnętrznych towarzyszących odbudowie kontaktu z pierwotnym zwierzęcym komunikującym przez zachowanie Ja. Ujawnimy korzyści, bariery, emocje. Zbudujemy receptę na umieszczenie dzikiego Ja w codzienności. Warsztat inspirowany Ruchem Naturalnym według Erwana Le Corre, Fighting Monkey i Metody Bioenergetycznej Lowena.

RELACJE W RUCHU, RUCH W RELACJACH - ko-regulacja, synchronizacja, harmonizacja, improwizacja - struktury ruchowo-taneczne w służbie zdrowemu życiu

Data: 18-19.10.2025

Prowadzi: Katarzyna Lorkowska

Miejsce: Warszawa

Po co w ogóle człowiek zaczął tańczyć? Poruszać się z innymi w jednym lub wielu rytmach? Jak to się dzieje, że kiedy tańczymy czy ruszamy się razem dla wspólnego celu (nawet zabawy) to dużo wydarza się wewnątrz nas. O czym jest wspólny ruch z innymi? Stawanie się jednym (synchronizowanie) i doświadczanie odrębności (improwizacja). Zapraszanie i dawanie propozycji (prowadzenie) albo odbieranie sygnałów i przyjmowanie zaproszeń (podążanie). Poszukiwanie własnej tożsamości i wyrazu we wspólnym działaniu (harmonizowanie). Odbieranie i wysyłanie wskazówek bezpieczeństwa w ruchu (ko-regulacja). Te aspekty psychologiczne będziemy badać poprzez doświadczenia ruchowe wraz z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie: Jak reaguje na to moje ciało, umysł i duch. 

Język ruchu mówiącego ciała i ucieleśnione myśli – w oparciu o elementy Laban Bartenieff Movement System, BodyMind Dancing oraz terapię tańcem i ruchem

Data: 22-23.11.2025

Prowadzi: Aga Sokołowska

Miejsce: Warszawa

Warsztat daje możliwość świadomego doświadczenia pierwszego i naturalnego języka ruchu i jego związku zarówno z emocjami jak i myśleniem. Będziemy rozwijać umiejętność ucieleśnienia i pełniejszego zrozumienia siebie oraz drugiego człowieka poprzez empatię kinestetyczną i relację budowaną w ruchu. Szkolenie daje bazową wiedzę o języku ruchu, rozwija umiejętności praktyczne i stwarza okazję, by poznać twórczy proces w ruchu.

Co będziemy poznawać i czego doświadczać:

  • Pogłębienie związku ciała i psychiki, języka ruchu i myśli.
  • Poznanie i doświadczenie kluczowych kategorii ruchu (przestrzeń, kształt, jakości ruchu, organizacja ciała), które są powiązane z odczuciami, emocjami, myśleniem i relacjami.
  • Rozwój ucieleśnionej obecności i dostrojenia do drugiej osoby.
  • Praca z wybraną powtarzającą się myślą lub emocją i strategią ruchową, jaka jej towarzyszy.
  • Doświadczenie kreatywnego procesu w ruchu na adekwatny do potrzeb grupy temat.
Joga i Archetypy

Data: 13-14.12.2025

Prowadzi: Joanna Staszewska

Miejsce: Warszawa

Joga i archetypy to warsztat, w którym pozycje ciała i ruch posłużą nam do poszerzenia wglądu w jakości w nas samych, a dokładnie w podosobowości, które nas tworzą, a które rzadko w życiu obserwujemy aktywnie i świadomie.

Użyjemy ćwiczeń z pogranicza jogi, w ruchu i w bezruchu oraz analiz tych doświadczeń, by zauważyć jak zjawiska w ciele, jak rozluźnienie, usztywnienie, giętkość, swoboda, zakres ruchu, tempo itp. wyrażają obecność naszego umysłu, emocji, ducha, archetypowych wzorców składających się na podosobowości. Zbadamy ich wpływ na nasze dotychczasowe życie, znajdziemy wskazówki jak je zintegrować lub się od nich uwolnić poprzez ruch.

Poszukamy w naszych postawach ciała, wzorcach ruchu i bezruchu tendencji poprzez, które nasze różne Ja chcą się wyrazić, coś nam przekazać, uzdrowić coś większego. Zatrzymamy się, by odebrać ich przesłanie wyrażone symbolami kreślonymi przez ciało, a niekiedy zakłóceniami ciała w trakcie wyrażania się. Podejmiemy zadanie, by włączyć ich przesłanie do całości Ja, dla podniesienia jakości Twojego ruchu i życia jutro.

Odbędziemy archetypową Podróż Bohatera przez ścieżkę życia, by odebrać przekaz nadsyłany przez asany, kontemplacyjny ruch, uczucia i emocje i włączyć je do świadomości Ja.

Praktyka ta, ma za zadanie dać więcej samoświadomości, wrażliwości i oparcia, pogłębić samopoznanie i rozbudzić ciekawość i apetyt na więcej w indywidualnej pracy nad sobą.

Żródła: Psychologia Procesu A.Mindell, Psychologia Jogi CG Jung, Teoria Jogi

Ciało i ruch w procesach poznawczych i decyzyjnych

Data: 24-25.01.2026

Prowadzi: Wojciech Jeż

Miejsce: Warszawa

Warsztaty będą okazją, aby przyjrzeć się sobie, w tym jak formalny i świadomy ruch ciała, kształtuje nasze procesy “widzenia” siebie i świata. Do treningu posłużą nam metody stosowane w sztukach walki (różne dziedziny, style, techniki), teatrze (Biomechanika Teatralna Meyerholda) i Metodzie Feldenkraisa. W toku warsztatu Uczestnicy będą zapraszani do eksperymentowania z ciałem i psyche, samodzielnie i w relacji z innymi, m.in w zakresie zdolności do ataku i obrony. Warsztat będzie zawierał praktyki obejmujące świadomość uczuć, emocji, ciała, ruchu, analizy doświadczeń, komentarze merytoryczne i filozoficzne prowadzącego, czas na dyskusje i wgląd indywidualny.

Qi Gong

Data: 21-22.02.2026

Prowadzi: Tomasz Eichelberger

Miejsce: Warszawa

Zagłębimy się w świat taoistycznych praktyk wewnętrznych. Ruch będzie służył otwarciu wewnętrznych przestrzeni, a bezruch ugruntowaniu i kultywacji tych otwarć. Qi Gong to praca nad naszą życiową mocą – energią życia – stabilnością i adaptacją – harmonią Yin Yang.

Taniec butoh – ucieleśnienie

Data: 14-15.03.2026

Prowadzi: Krzysztof Jerzak

Miejsce: Warszawa

Każdą sesję warsztatu rozpoczniemy od zagłębienia się w ciało – w doświadczenie ciała, czucie ciała, bycie ciałem. Do osiągnięcia ucieleśnionej obecności posłużą nam nakierowane na ciało techniki medytacyjne oraz ćwiczenia fizyczne.
Będąc w ucieleśnionym stanie rozpoczniemy eksplorowanie kolejnych aktywności: stanie, chodzenie, taniec. Czym jest pozycja stojąca? Jak zrobić krok i iść? Czym jest taniec/ruch?
W tym punkcie otworzą się możliwości uwolnienia spontanicznej kreacji i autentycznej ekspresji. Idąc dalej będziemy przechodzić przez różne transformacje butoh, aby eksplorować zmiany jakości ciała oraz głębię potencjałów umysłu.

Zagłębianie się w stan ucieleśnionej obecność pomaga rozpuścić stabilność naszego konceptualnego ‘ja’. W tym doświadczeniu opór przed spontanicznym byciem w chwili maleje i może zaniknąć. To wejście w stan ‘nie wiem’, który otwiera bramę głębokich transformacji i uwolnienia ciała-umysłu.

Butoh
Japoński taniec “nowoczesny” – powstał w latach 50-tych, jako wynik poszukiwań nowych form ekspresji. Jego twórcy: Tatsumi Hijikata i Kazuo Ohno zanegowali zarówno własną tradycję (Kabuki, Bunraku, Nō) jak i „sprzeciwili” się masowej kulturze zachodu.
W tańcu Butoh ciało staje się tekstem, zapisem ludzkiego doświadczenia odkrywanym przez ruch. Butoh stwarza możliwości bezpośredniego, totalnego wyrażania siebie.

Warsztat pracy z procesem własnym

Data: 7.05.2026

Prowadzi: Bartosz Płazak

Miejsce: Gajrowskie (Mazury)

Warsztat ma na celu głębsze samopoznanie i integrację. Obejmuje spotkanie z podosobowościami takimi jak krytyk, sabotażysta, kontroler, działacz, dziecko, rodzic i innymi czynnymi głosami wewnętrznymi, z intencją wzmocnienia uważnego Ja. Ma na celu wskazanie ścieżki pracy ku uwolnieniu się od napięć związanych z wewnętrznym dialogiem. Jego celem, na tym etapie szkoły, jest wsparcie możliwości integracji jej wyników przez uczestników. Przygotowuje on też do zakończenia szkoły i podnosi możliwość uzyskania najlepszych wyników rozwojowych w ceremonii zamknięcia. Warsztat oparty o metodę Voice Dialog, odwołujący się do założeń psychologii opartej o proces Arnolda Mindella.

Zakończenie

Data: 8-10.05.2026

Prowadzi: Anna Sierpowska, Bartosz Płazak, Konrad Szymański

Miejsce: Gajrowskie (Mazury)

Warsztat stanowi podsumowanie projektu. Praktyki ruchowe w nim zawarte pozwolą na integrację doświadczeń całej szkoły. Zaproszenie do praktyk z pogranicza tańca, rytuału, autorefleksji, stanowiących razem ceremonię zakończenia, będzie miało na celu dokonanie świadomych wyborów co do tego jak w dalszej drodze, po ukończeniu szkoły wykorzystać nabyte w niej doświadczenia i wiedzę. Spotkanie stanowi okazję do świętowania i pożegnań w projekcie. 

Rozwiń swoje możliwości w ruchu – dołącz do nas już dziś!